У серпні та вересні, як правило, Україна активно відвантажувала зерно в усіх напрямках. Але цьогоріч порти та відстійники порожні, через низку факторів, які вплинули на логістичний ринок.
Про це повідомив співзасновник компанії Spike Brokers Олександр Соловей, пише delo.ua з посиланням на AgroPortal.ua.
"Цього року нас чекає найнижчий експорт зернових та олійних за останні 8 років. Зерно рухатиметься в меншій кількості, що в цілому характеризує ліквідність ринку", - прогнозує експерт.
За його словами, війна стимулювала розвиток альтернативи експорту в напрямках Дунаю та суходолом.
Україна збільшила експорт суходолом (автотранспорт і залізниця) з 3% до 13%. Натомість експорт Дунаєм виріс з 0 до 11%, і туди спрямовано інвестиції, які покращили ефективність, зменшилася собівартість перевалки.
Нагадаємо, минулого маркетингового року Україна експортувала близько 30 мільйонів тонн кукурудзи. Однак цього сезону очікуються значно менші обсяги через гірший врожай.
Аналітики прогнозують цьогорічний врожай кукурудзи на рівні 21-22 мільйонів тонн. Натомість експортний потенціал кукурудзи оцінюється на рівні 15-17 мільйонів тонн, що майже вдвічі менше.
Як свідчать оперативні дані Державної митної служби, станом на 30 вересня з початку 2024/25 МР Україна експортувала 10,295 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 2,828 млн тонн було відвантажено поточного місяця.
При цьому уточнюється, що станом на 29 вересня минулого року загальний показник відвантажень становив 6,538 млн тонн, у т.ч. у вересні – 1,951 млн тонн.
У розрізі культур із початку поточного сезону експортовано:
Загальний експорт українського борошна з початку сезону станом на 30 вересня оцінюється в 19 тис. тонн (у вересні – 7,1 тис. тонн), у т.ч. пшеничного – 17,1 тис. тонн (6,1 тис. тонн).