Фонд національного добробуту росії - "резервна подушка", яку уряд роками накопичував за рахунок надприбутків від нафти й газу, - продовжує стрімко скорочуватися. Про це повідомляє The Moscow Times.
За підсумками 2024 року обсяг ліквідних, тобто не використаних коштів фонду, зменшився ще на третину, або на $18,4 млрд, повідомило міністерство фінансів росії. За статистикою відомства, на 1 січня у ФНД залишилося $37,5 млрд "вільних" коштів, що стало найнижчим рівнем із 2008 року, коли фонд був створений.
Перед початком повномасштабної війни у ФНД, який спершу створювався для "співфінансування" пенсій росіян, а згодом перетворився на джерело для латання бюджетних дір, перебувало $113,5 млрд ліквідних активів, що становило 7,3% російського ВВП.
Так, за три роки бойових дій російський уряд витратив дві третини коштів фонду, або $76 млрд, спрямовуючи 6,5 трлн рублів на покриття дефіциту бюджету та вливаючи сотні мільярдів рублів у державні корпорації, які потребували порятунку від санкцій і фінансування кремлівських мегапроєктів.
Загальний розмір фонду станом на 1 січня мінфін рф оцінив у 11,88 трлн рублів. Водночас 8,07 трлн рублів із цієї суми вже де-факто витрачені - на допомогу держбанкам під час фінансової кризи, купівлю акцій сбера і аерофлоту, а також "самоокупні інфраструктурні проєкти".
За нинішніх темпів витрат із ФНД - у середньому $25 млрд за рік війни - фонд може бути майже вичерпаний уже у 2025 році, зазначає Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Atlantic Council.
e-mail: [email protected]
Ідеї оформлення, стиль та весь зміст сайту www.capital.ua є об'єктом авторського права та охороняються законом. Будь-яке використання матеріалів сайту допускається тільки при дотриманні правил передруку і за наявності гіперпосилання на www.capital.ua. Дозволяється використання тільки матеріалів, що знаходяться у відкритому доступі і лише за умови посилання та/або прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання на безпосередню адресу матеріалу на www.capital.ua www.capital.ua /a>. Посилання/гіперпосилання має бути розміщене в підзаголовку або першому абзаці матеріалу. Розмір шрифту посилання або гіперпосилання не повинен бути меншим за шрифт тексту використовуваного матеріалу. Будь-яке використання матеріалів, які знаходяться у закритому доступі та доступні лише зареєстрованим користувачам, допускається лише за попереднім письмовим дозволом правовласника. Категорично заборонено передрук, копіювання, відтворення, зміну або інше використання матеріалів, опублікованих з позначкою в рамках угоди про синдикацію з Financial Times Limited. Використання матеріалів, які містять посилання на агентства France-Presse, Reuters, Інтерфакс-Україна, Українські новини, УНІАН суворо заборонено. Матеріали, позначені знаком публікуються на правах реклами.
Всі права захищені. © 2012 - 2023